Pierwsza wigilijna zupa: barszcz z uszkami. Jak zrobić idealny? Wykwintny czy staropolski? Każdy barszcz jest inny. Ta zupa jest wyjątkowo wrażliwa na każdy szczegół. Również na gusty biesiadników. Propozycja z niniejszego przepisu to efekt kilkuletnich poszukiwań barszczu w wersji jarskiej. Podana ilość jest na około 2 litry barszczu. Jeżeli zachodzi potrzeba przygotowania większej ilości wystarczy pomnożyć składniki x2, x3.
Uszka do barszczu? Zobacz najlepszy przepis!
Składniki:
- 2 kg buraków ćwikłowych,
- 3 marchewki,
- 2 pietruszki (korzeń),
- 1 por,
- 1/2 selera (korzeń),
- 2 liście laurowe, 5-6 ziaren ziela angielskiego,
- 20 g suszonych grzybów – najlepiej podgrzybków,
- natka pietruszki,
- sól, cukier, pieprz.
- opcjonalnie koncentrat barszczu np. Krakus
Sposób przygotowania:
UWAGA: Barszcz na żadnym etapie nie może się zagotować (oprócz pierwszego zawrzenia na samym początku). Może „pyknąć” kilka razy, czy lokalnie zabulgotać przez chwilę. Zagotowanie uszkadza barszcz trwale i nie ma on takich walorów smakowych i estetycznych. Jeżeli zauważymy, że oczekiwany purpurowo-czerwony kolor ma odcień pomarańczowo-brązowy, to znaczy, że zepsuliśmy barszcz.
Warzyw do wywaru będzie dość dużo, dlatego na każde 2 litry wywaru potrzeba minimum 4-ro litrowego garnka. Na 4 litry potrzeba garnka 6-7 litrów itd.
- Dzień wcześniej lub kilka godzin wcześniej, w małym garnku zalewamy grzyby wodą, około 200 ml i odstawiamy na noc, a następnie w tej samej wodzie, zagotowujemy około 10-15 minut. Odstawiamy na później.
- Obieramy i kroimy buraki na grube plastry, obieramy marchewki, obieramy pietruszki, pora i seler, wkładamy warzywa do garnka, dodajemy liście laurowe i ziele angielskie, dodajemy łyżeczkę soli, zalewamy 2 litrami wody i doprowadzamy do wrzenia
- W niektórych rejonach Polski podczas gotowania dodaje się również:
- Po około 1-1,5 godzinie zlewamy wywar, a warzywa wyrzucamy.
- Do wywaru dodajemy 1-2 łyżeczki cukru (w zależności od smaku), a następnie,:
- Doprawiamy. To bardzo ważny etap, bo definiuje smak barszczu, dopuszczalne przyprawy to:
- cukier,
- sól,
- pieprz,
- ocet (lub sok z cytryny) lub koncentrat barszczu (zobacz test),
- wywar z 10g suszonych grzybów. Grzyby można pokroić drobno lub kilka wrzucić do barszczu.
I czas dodać uszek.
Dodaj komentarz