„La crespella (wł)” lub „La crêpe (fr.)” to naleśniki. Polski zwyczaj zawijania ich z dżemem lub serem bardziej kojarzony jest z przekąską lub z daniem barowym lub szkolnym. Poniższy przepis to świetny sposób na naleśniki w wersji wytrawnej, jako pełnowymiarowe, obiadowe i syte danie restauracyjne. I przy okazji… wegetariańskie.
Niniejsze danie inspirowane jest restauracyjnym daniem z opolskiej „Maski” sprzed kilku lat. Niestety nie ma go już w menu. A tutaj wraca do życia 😀
Składniki:
Na naleśniki (5-6 sztuk):
- 1 szklanka mąki pszennej,
- 1/2 szklanki mleka,
- 1 szklanka wody,
- 1 jajko,
- 1 łyżeczka płaska cukru,
- 1/2 łyżeczki soli,
- 2 łyżki klarowanego masła.
Na farsz szpinakowy:
- 450-550 g mrożonego szpinaku w liściach,
- 1-2 łyżki śmietanki słodkiej lub śmietany,
- 1/2 łyżki masła klarowanego,
- 1 mały ząbek czosnku,
- sól i pieprz do smaku,
Na sos pieczarkowy:
- 200-300 g świeżych pieczarek (najlepiej tzw. mini),
- łyżka masła klarowanego (lub innego tłuszczu),
- szklanka wody,
- 1 łyżka mąki do zagęszczenia sosu,
- 1 gałązka natki pietruszki (opcjonalnie),
- 70-100g sera żółtego – mozzarella,
- sól pieprz
Sposób przygotowania:
Naleśniki:
- Wszystkie składniki na naleśniki (oprócz masła) dokładnie mieszamy w mikserze i odstawiamy na około 30 minut. Konsystencja powinna przypominać gęstą śmietanę. Jeśli jest za rzadka – dodajemy mąki, jeśli za gęsta – wody.
- Roztapiamy masło i dokładnie miksujemy z ciastem.
- Na rozgrzaną patelnię wlewamy ok. 3/4 chochli na środek i rozlewamy na boki. Patelnia powinna być na średnim ogniu.
- Po 1 minucie delikatnie podważamy nożem krawędź, obracamy i smażymy około 50 sekund. Czas smażenia może się różnić ze względu na różnice patelni i ognia.
- Odstawiamy do wystygnięcia. Należy zwrócić uwagę, że boki naleśnika łatwo podsychają.
- Te naleśniki powinny bielsze, niż normalne naleśniki – wszak wrócą jeszcze do piekarnika.
Farsz szpinakowy:
Farsz szpinakowy przygotowujemy zwykle bez cebuli, ponieważ cebula zdominuje szpinak, a nie o to chodzi…. No chyba, że robimy szpinak dla dzieci, to wtedy warto poddusić cebulkę.
- Na patelni rozpuszczamy masło klarowane i przekładamy mrożony szpinak, przykrywamy i dusimy tak długo, aż się rozmrozi (około 10 minut), a następnie podgotuje – około 5 minut.
Można również rozmrozić i ugotować szpinak na parze – jest to bodaj najlepszy sposób na zatrzymanie jego smaku. Po około 25 minutach będzie rozmrożony i ugotowany, przekładamy go na masełko.
- Doprawiamy solą i pieprzem, wciskamy 1 mały ząbek czosnku, a pod koniec dodajemy 1-2 łyżek śmietany, doprowadzamy do wrzenia i odstawiamy.
Sos pieczarkowy:
- Pieczarki dokładnie myjemy i kroimy na ćwiartki, małe pieczarki na połówki, a bardzo małe zostawiamy w całości (takie mini pieczarki są najlepsze).
- W rondelku roztapiamy 2 łyżki masła klarowanego, wrzucamy pieczarki i dodajemy kilka szczypt soli (lub przyprawy typu vegeta).
- Wlewamy do pieczarek około 3/4 szklanki wody i doprowadzamy do wrzenia. Dusimy pod przykryciem na małym ogniu około 40 minut, aż pieczarki będą bardzo miękkie.
- W kubeczku rozrabiamy mąkę z zimną wodą i dodajemy do gotującego się sosu – mieszamy dokładnie, doprawiamy solą i pieprzem, ewentualnie dodajemy świeżo zmieloną natkę pietruszki.
Przygotowanie naleśników 2 porcje – 4-5 sztuk:
- Na środek naleśnika układamy łyżkę farszu, odrobinę tartego sera i zawijamy.
- Powtarzamy czynność dla drugiego i kolejnego naleśnika i układamy obok siebie
- Posypujemy startym serem i mieloną papryką czerwoną papryką
- Wstawiamy do piekarnika na około 10 minut na 180 stopni bez termoobiegu, a następnie na kolejne 5 minut włączamy termoobieg
- Polewamy sosem pieczarkowym, posypujemy świeżym pieprzem i natką pietruszki. Dodatkowo można przystroić talerz papryką czerwoną w proszku.
Opcjonalnie naleśniki można również ułożyć na krzyż.
Uwaga na gorący talerz!
Dodaj komentarz