U nas buchty, u naszych południowych sąsiadów knedliki. Przepis różni tylko typ mąki, kształt i sposób gotowania. Wspaniały dodatek zarówno do sosów, jak i słodkich koktajli.
Składniki:
- 500 g mąki pszennej tortowej (jak mają być knedliki, to mąka krupczatka),
- 20 g drożdży,
- 1 szklanka ciepłego mleka (220ml),
- 2 łyżki roztopionego masła (ok. 45g),
- 1 łyżka cukru (10g),
- 1 jajko (ok 45 ml)m
- 2 szczypty soli (6g)m
Sposób przygotowania:
- Do miski wsypujemy mąkę i sól.
- Standardowe ciasto rozpoczynamy od przygotowania zaczynu drożdżowego ze 100 ml ciepłego mleka, pokruszonych drożdży, cukru i 2 łyżek mąki („podebranej” z miski). Zaczyn wlewamy w dołek w pozostałej mące.
- Po 10 minutach rozpoczynamy wyrabianie – dodajemy stopniowo pozostałe płynne składniki. Ciasto najlepiej wyrabiać mikserze planetarnym, hakiem, przez około 7-10 minut.
- Pamiętajmy o otaczającym drożdże cieple – kuchnia nagrzana, sąsiedztwo kuchenki itd. Optymalnie powietrze powinno mieć około 25 stopni, a miska i składniki (np. mleko) 37 stopni.
- Wyrobione ciasto odstawiamy do wyrośnięcia pod wilgotną ściereczkę na około 30 minut, po tym czasie wyrabiamy ponownie.
- Pampuchy: Tniemy ciasto nożem na 8-10 kawałków i formujemy okrągłe bułeczki. Odstawiamy na 10-15 minut przykryte do wyrośnięcia. Gotujemy na parze (metoda sitka w garnku, szmatki lub parowaru jeśli posiadamy) około 10 minut pod przykryciem. Podajemy od razu po wyjęciu.
- Knedliki: Formujemy dwie podłużne bagietki, ostawiamy przykryte do wyrośnięcia na 20 minut, a następnie gotujemy w osolonej wodzie około 12 minut, po 6 minut z każdej strony, pod przykryciem. Należy pamiętać o właściwym rozmiarze garnka, bo bułka urośnie. Przed podaniem tniemy ostrym nożem lub nitką.
- Buchty i knedlik a można z powodzeniem zamrozić. Zarówno ciasto przed, jak i po ugotowaniu
Wariant podania z z gulaszem. Pyszności!
Dodaj komentarz